Nyhetsarkiv Juli-September 2017

Senaste datum först

MHRF:s Nyhetsblad nr 3-2017

MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Fira påsk i Jönköping med MHRF på Elmia * Ägarbyte? Ny försäkring! * Kultur på väg - första priset till Lönneberga * MHRF på Wenngarn - världskul för såväl stor som liten! * Miljözoner och kulturarvet Här kan du läsa nyhetsbladet i sin helhet. PåVäg nr 3 2017

Lejonet nr 3-2017 kommer snart…

Under vecka 37 distribueras vår klubbtidning Lejonet nr 3-2017 till alla medlemmar i Peugeotklubben. Även denna gång har redaktionen skapat ett 20-sidigt välmatat nummer. Här är något ur innehållet: * Peugeot 405 - en modern klassiker  Claes Eigert * Droskan som aldrig dör?  Claes Eigert * Vilka blir våra nästa klassiker  Erland Eriksson * Hösten H 1967  Tore Thallaug [...]

Augusti ny rekordmånad för bilhandeln – och för Peugeot!

Bil Sweden har presenterat den senaste registreringsstatistiken. Augusti 2017 uppvisar det högsta antalet nyregistrerade personbilar för en augustimånad någonsin sedan mätningarna började göras 1942. Jämfört med augusti 2016 var den totala ökningen 9,5% och för Peugeot 51,7%. Av de 25 största märkena är det bara Volvo som övertrumfar det med 75,8%. För perioden januari - augusti i år är totalökningen 3,8%och för Peugeot 19%. [...]

Nya Peugeot 5008 SUV – nu (äntligen) är den redo för Sverige!

Nya Peugeot 5008 SUV presenterades på Paris Motor Show för snart ett år sedan. Det sades då att den skulle lanseras i Sverige under våren 2017. Riktigt så blev det inte, men nu äntligen är den här! I september kommer nya 5008 SUV att finnas på plats hos alla svenska återförsäljare. Lillebror 3008 SUV har sålt [...]

Peugeotklubbens stora höstträff vid Wenngarn den 15 – 17 september – Påminnelse

Höstträffen äger rum  den 15 - 17 september. Det börjar på fredag eftermiddag med samling och gemensam måltid på Sunnersta Herrgåd i Uppsala. Det blir sedan en spännande lördag fylld av aktiviteter för hela familjen, och på söndagen deltar vi i Klassikerträffen på Wenngarns Slott. Gå till vår Kalender, där får du veta allt om träffen och hur du anmäler dig och hur du betalar och övrig [...]

Lästips – Bilen, tandläkaren, direktrisen och grävmaskinisten

Vår klubbmedlem Jan Jacobson i Borås debuterar som författare med en bok om en bils liv i Borås, och dess tre ägare. Och det är inte vilken bil som helst, det är en Peugeot 504. Den röda tråden i berättelsen är något ovanlig, en bils hela liv. Från det att den föds som Peugeot 504 år 1969, tills [...]

Klubbruta på MHS-Marknaden på Stoxa den 12 augusti – Påminnelse

Motorhistoriska Sällskapet - MHS - flyttade för två år sedan sin traditionella marknad till  Stoxa i Skepptuna som ligger 12 km från Arlanda. Marknaden går av stapeln lördagen den 12 augusti, och håller öppet klockan 9 - 16. Även i år har Peugeotklubben en klubbruta på Stoxa. Mera information finns på vår Kalender.

Nordiskt Peugeot Möte – NPM – på Österlen den 25 – 27 augusti – Påminnelse

För två år sedan hölls NPM i Norge, och i år avlöper årets nordiska begivenhet för Peugeotentusiaster på det vackra Österlen i sydöstra Skåne med Simrishamn som huvudort. Mötet äger rum den sista helgen i augusti, det kan tyckas långt dit, men vi vill gärna ha din anmälan senast den 25 juli, så det börjar bli dags att anmäla sig. Ett besök på Autoseum, [...]