Lästips – Bilen, tandläkaren, direktrisen och grävmaskinisten

Vår klubbmedlem Jan Jacobson i Borås debuterar som författare med en bok om en bils liv i Borås, och dess tre ägare. Och det är inte vilken bil som helst, det är en Peugeot 504.

Den röda tråden i berättelsen är något ovanlig, en bils hela liv. Från det att den föds som Peugeot 504 år 1969, tills den sorgligt nog dör på ett brutalt sätt år 1983. Författaren skildrar känslorna hos bilens tre ägare. “Vi blir ju ofta fästa vid våra bilar. Det är en del av vår identitet, och ofta viktigt att det är rätt märke”.

De tre ägarnas öden flätas samman och 504-an tar dem till både Paris och Köpenhamn. Men merparten av historien utspelas i Borås med omnejd. I efterordet får Peugeot 504 en kärleksfull beskrivning av Jan Jacobson. Han har själv en vit 504 av årsmodell 1971 i sitt garage.

KLICKA på en bild för stort format!

Bilen, tandläkaren, direktrisen och grävmaskinisten finns bland annat att beställa från Adlibris.