Nyhetsarkiv Januari – Juni 2021

Senaste datum först

Nu distribueras Lejonet nr 2-2021

Lejonet nr 2-2021 har idag lämnat tryckeriet och bör landa i varje medlems brevlåda innan veckan är slut. Här är något ur innehållet: * En sommargrön 403:a * Peugeot 309. Simca-Chrysler-Talbot-Arizona * Kallelse till årsmöte * Reservdelsträff i Läby, Uppsala Samt en hel del annat gott och blandat. Komplett innehållsförteckning finns här: Lejonet

Peugeotklubben i Peugeot in Motion

Peugeot Sveriges kundtidning Peugeot in Motion nr 1 2021 kom ut i veckan. Svenska Peugeotklubben och våra aktiviteter presenteras i detta nummer under rubriken En grupp entusiastiska Lejon.  I reportaget på hela fem sidor är det ordförande Claes Eigert som intervjuas och berättar om klubbens historia, som sträcker sig över mer än 40 år, och [...]

MHRF:s Nyhetsblad nr 2-2021

Senaste numret av MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Obs! Tråkigt under pandemin? * Mot ljusare tider? * Visa att du firar Motorhistoriska dagen! Nyhetsbladet i sin helhet finns att läsa här: PåVäg nr 2 2021

Nu kommer Lejonet nr 1-2021!

Lejonet nr 1-2021 trycks under denna vecka och distribueras till alla medlemmar under vecka 11. Här är något ur innehållet: * Martin Bergman, 99 år, trogen klubbmedlem! * Nytt möter gammalt - Lejonet testar Peugeot 404 mot 308 * Sommarträff i Hjo * Kallelse till årsmöte Detta är bara några av rubrikerna i detta nummer [...]

MHRF:s Nyhetsblad nr 1-2021

Senaste numret av MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Obs! Fira påsk med MHRF! * MHRF:s nya telefontider - ring så svarar (oftast) Karl! * Smidigare teknisk identifiering - plötsligt händer det! * MHRF påminner: Begränsade möjligheter att återfå ursprungsdokument av TS * MHRF-försäkringen: Inga premiejusteringar i år! Nyhetsbladet i sin helhet [...]

Medlemsrabatt 20% hos Autofrance

Medlemsrabatt 20% hos Autofrance. Autofrance i Helsingborg är inriktade på reservdelar till franska fordon som Citroën, Peugeot och Renault. Sortimentet framgår av deras hemsida och särskilt bromsdelar är en specialitet. I första hand gäller det delar till fordon fr.o.m årsmodell 2000, men även delar till äldre fordon kan ofta anskaffas, dock med något längre leveranstid. [...]

Medlemmar 2020 – “all-time-high” igen!

2020 är passerat, dags att summera. Ett år som verkligen inte blev som vi tänkt oss. De flesta av våra planerade aktiviteter fick tyvärr ställas in. Det räcker med ett ord - corona - så vet alla vad det handlar om. Medlemsutvecklingen i Peugeotklubben fortsätter dock sakta men säkert att visa ökande antal, och 2020 [...]