Nyhetsarkiv Januari – Juni 2020

Senaste datum först

Årets andra Lejon är på väg!

Lejonet nr 2-2020 har idag lämnats till Posten för distribution till Peugeotklubbens alla medlemmar. Denna gång är det ett extra välmatat nummer på hela 28 sidor. Några av rubrikerna: * Silverrundan 2020 * Peugeot 404 60 år * Peugeot 404 Injection * Generation Z - Peugeot V6 PRV 1971 - 1997 * och mycket mera... [...]

MHRF:s Nyhetsblad nr 2-2020

Senaste numret av MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Obs! Tre smidiga nyheter från MHRF-försäkringen * MHRF:s ägarguider: Egenkontroll ute nu! * Fira på en (egen) folkfest nära dig den 6 juni * Nya föreskrifter om mc väntas nästa år Nyhetsbladet i sin helhet finns att läsa här: PåVäg nr 2 2020

Årsmötet 16 maj inställt tills vidare!

Peugeotklubbens årsmöte var inbokat till den 16 maj hos Bråviken Bil i Norrköping, men årsmötet är inställt tills vidare. Coronapandemin gör också att klubbens alla övriga träffar och planerade aktiviteter under maj månad är inställda. För träffar längre fram under säsongen, följ utvecklingen på vår Kalender!

Årets första Lejon släpps inom kort!

Lejonet nr 1-2020 har precis lämnat tryckpressarna och distribueras rykande färsk till Peugeotklubbens medlemmar under vecka 12. Här är några rubriker ur innehållet: * Retromobile 2020 * Provkörning 206 CC * Peugeot - mer än bara bilar! * Inbjudan till sommarträff i Hjo * och mycket mera... Komplett innehållsförteckning hittar du här: Lejonet

Nya Peugeot 208 – Årets Bil 2020

Nya Peugeot 208 har blivit framröstad till Årets Bil 2020, av en jury bestående av 60 europeiska motorjournalister. Nya 208 hyllas bland annat för sin utmanande design och för teknik i framkant samt att modellen erbjuds med både konventionella motorer och som elbil. Nya Peugeot 208 har fått en flygande start sedan lanseringen och nästan [...]

MHRF:s Nyhetsblad nr 1-2020

Senaste numret av MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Fira påsk med MHRF på Bilsport Performance & Custom Motor Show * Lagskydd för rörliga kulturarvet lagt på is! * Ursprungskontrollen viktigaste frågan när MHRF möter infrastrukturministern * Stor seger: möjligt att återfå originaldokument från Transportstyrelsen! * MHRF möter Transportstyrelsen - tema: ursprungskontrollen [...]

Medlemmar i Peugeotklubben 2019 – “all-time-high” igen!

2020 är här, dags att summera året som gått. Den 31 december 2019 var vi 562 medlemmar i Peugeotklubben. Det är nytt "all-time-high", den högsta siffran någonsin. 2017 var vi 537 medlemmar, 2018 var siffran 555 och nu landar vi på 562. 2007 var det första året vi nådde 400-nivån och 2010 nådde vi 500-nivån [...]