Nyhetsarkiv April – Juni 2019

Senaste datum först

Klubbruta i Tomelilla – en påminnelse!

Den 6 juli har vi en klubbruta på Nostalgimuseum i Tryde, strax utanför Tomelilla. Där ligger The 50s Museum och Nostalgicafé. På lördagar i juli arrangeras bilträffar med olika teman. Denna lördag är temat Mercedes & Peugeot. Ingen föranmälan, ingen entréavgift. Läs mera om Nostalgimuseum och vår klubbruta på vår Kalender

Franska Hobbyfordon i Skellefteå – en påminnelse!

Den 29 juni är det Fransk Hobbyfordonsträff i Skellefteå. Arrangörer är Peugeot- och Citroënklubbarna i Skellefteå, och platsen är Caf'é Kajutan i Stackgrönnan i Skellefteå. Anmälan är inte obligatorisk, men vår man på plats Per Markström blir ändå glad om du hör av dig i förväg och berättar att du kommer. Tel. 070-210 07 60. [...]

Lejonet nr 2-2019 – snart hos alla medlemmar!

Lejonet nr 2-2019 distribueras under vecka 24 till alla Peugeotklubbens medlemmar. Några av rubrikerna i detta nummer: * Vilken bil körde Enzo Ferrari till och från jobbet? * 206 CC Plåtcabriolet * Vinternöje i norr * Peugeotklubben 40 år - en tillbakablick * Inbjudan till jubileumsträff i Hallstahammar Komplett innehållsförteckning hittar du här: Lejonet * [...]

MHRF:s Nyhetsblad nr 2 2019

Senaste numret av MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Obs! Inte klar inför åksäsongen? * MHRF firar extra mycket den 6 juni på Motorhistoriska dagen! * MHRF tar del av kulturmiljöbidrag för ideella organisationer * Tekniska museet - en del av det rullande kulturarvet * 76 733 besökare på Elmia - och [...]

Peugeotklubbens årsmöte i Västerås – en påminnelse!

Peugeotklubbens årsmöte äger rum lördag den 18 maj hos Björkmans Bil, som ligger på Strömledningsgatan 5 på Tunbytorps industriområde i Västerås. All information om årsmötet med tider och vägbeskrivning mm hittar du här: Årsmötet 2019

Peugeotträffar i maj – en påminnelse!

Maj är fordonsträffarnas egen månad, så också i Peugeotklubben. Här kommer en påminnelse om våra träffar i maj, så att du inte missar något! - 1 maj  Peugeotträff i träffen, DAK:s säsongspremiär i Borlänge - 4 maj  Klubbruta på Arosmarknaden i Västerås - 5 maj  Öppet hus, reservdelar till Peugeot i Gumlösa - 12 maj  [...]

NPM 26 – 28 juli på Åland – Påminnelse

NPM - Nordiskt Peugeot Möte - arrangeras på Åland den 26 - 28 juli av Club Peugeot de Finlande. Boende på Käringsund Resort & Conference bör bokas senast den 15 april, (det finns också andra logialternativ i olika prisklasser) och anmälan och betalning av deltagaravgift till den finska klubben måste göras senast den 30 april. [...]