Nyhetsarkiv Januari – Juni 2022

Senaste datum först

Påminnelse – Förlängd anmälningstid – 15 juni – till sommarens klubbträff

Sommarens Peugeotträff går av stapeln den 1 - 3 juli vid Flämslätts kursgård mellan Skara och Skövde. Träffen bjuder på ett program med många intressanta aktiviteter som du inte vill missa. Det finns några platser kvar, sista anmälningsdag är nu den 15 juni, missa inte! Du kan läsa allt om träffen och hur du anmäler [...]

Påminnelse – Årsmöte 21 maj i Norrköping

En påminnelse om årsmötet i Norrköping den 21 maj hos Bråviken Bil. En bilträff i sig och samtidigt ett tillfälle för medlemmar att påverka klubbens verksamhet i stort. Vi får också tillfälle att se Bråviken Bils moderna anläggning och se de nya modellerna från Peugeot. Klubben bjuder på lunch före årsmötet. Läs mera om årsmötet [...]

MHRF:s Nyhetsblad nr 2-2022

Senaste numret av MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Obs! MHRF får ny webbplats * Obs! Motorhistoriska dagen 6 juni * Obs! Träffa MHRF på Västerås Summer Meet! * Flera nyheter från MHRF-försäkringen! * MHRF möter riksdagspolitiker * Äldre fordon och miljökontroll Nyhetsbladet i sin helhet finns att läsa här: PåVäg nr 2 [...]

Lejonet nr 1-2022 är på väg!

Lejonet nr 1-2022 blev klar på tryckeriet idag, och tidningen är nu på väg till alla medlemmar som betalat sin avgift för 2022. Tidningen bör ha nått alla i början av vecka 12. Något ur innehållet: * Peugeot 607 - Lejonkungen * FFFF i Taxinge är tillbaka * Träff i Flämslätt * Kallelse till årsmöte [...]

Peugeot 106 XR 1992 i Klassiker

Klassiker nr 3-2022 finns ute i butikerna den 10 mars. I tidningen får Patient 106 en genomgång för att komma ut på vägarna. Rubriken är Väckelsemöte! Och bilen behöver hjälp för att vakna upp efter ett långt stillestånd. Avställd i ett industriområde var skrotdöden nära för 106-an. När Klassiker fick den gratis kände de att [...]

Peugeot 404 i Classic Motor

Fransk fason - Peugeot 404 från 1961 är rubriken på femsidigt reportage i Classic Motor nr 3-2022, som finns ute i butikerna nu i dagarna. Detta är en tidig 404, den registrerades på förste ägaren den 21 februari 1961. På sina resor från Stockholm till fjällen servades bilen gärna hos Bollnäs Bilaffär. Där var Yngve [...]

Peugeot 504 Cabriolet och Coupé i Klassiker

Klassiker nr 2-2022 har just kommit ut till prenumeranter och finns i en kiosk nära dig den 10 februari. Under rubriken Brukskonst finner vi ett reportage om Peugeot 504 Cabriolet och Coupé. Cabrioleten är av årsmodell 1970, Coupén av årsmodell 1973. Båda är svensksålda och både ägs av Tore Thallaug, medlem i Peugeotklubben givetvis och [...]

MHRF:s Nyhetsblad nr 1-2022

Senaste numret av MHRF:s Nyhetsblad, även kallat PåVäg, har publicerats idag. Detta nummer innehåller: * Obs! MHRF på Elmia? * Obs! Utfärdande av ursprungsintyg dröjer. * Fira Motorhistoriska dagen den 6 juni! * MHRF begär remiss på rapport om lagskydd av det rörliga kulturarvet. Nyhetsbladet i sin helhet finns att läsa här: PåVäg nr 1 2022